Psychoterapia - Tomaszów Mazowiecki i online

O terapii

Terapia poznawczo-behawioralna

Na czym polega ta terapia?

Pracuję w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej opartej na procesach. Szczególnie skupiam się na tych procesach, które prowadzą do wzrostu elastyczności psychologicznej, w duchu tzw. terapii akceptacji i zaangażowania ACT. Jest to jedno z podejść w obrębie bardzo różnorodnych terapii poznawczo-behawioralnych… Elastyczność psychologiczna jest naukowo udowodnionym procesem, który wpływa na zmianę naszego funkcjonowania.

Najważniejszym celem terapii jest wprowadzenie zmian, które spowodują, że zaczniesz żyć bardziej w zgodzie z samym/ą sobą. W tym celu postaram się nauczyć Cię, jak nabrać dystansu do trudnych myśli oraz jak poradzić sobie z blokującymi Cię emocjami i doznaniami. Wszystko po to, abyś mógł/a żyć bardziej w zgodzie ze sobą i cieszyć się chwilą obecną. Umiejętność radzenia sobie z trudnymi doświadczeniami w sposób, który nas nie blokuje nazywamy właśnie elastycznością psychologiczną.


Terapia poznawczo-behawioralna

Jak będą wyglądały spotkania i ile będzie trwała terapia?

Pierwsze spotkanie lub kilka (3-4) pierwszych spotkań to konsultacja/e – czas na nasze wzajemne poznanie się, zbudowanie dobrej relacji, określenie Twoich wartości i wartościowych celów oraz ustalenie zmiany, na której Ci zależy, tak aby Twoje życie zaczęło bardziej przypominać takie życie, jakie chcesz wieść. W trakcie konsultacji postaramy się dobrze zrozumieć, co aktualnie blokuje Cię przed zaangażowaniem się w ważne dla Ciebie działania oraz przed wprowadzeniem zmian. Zastanowimy się, jakich umiejętności potrzebujesz, aby skuteczniej radzić sobie ze swoimi blokadami (trudnymi myślami, emocjami, doznaniami). Spróbujemy oszacować, ile czasu może nam zająć uczenie się tych umiejętności i w jakiej kolejności najlepiej będzie się ich uczyć.

Czasami proces terapii zajmuje krótki czas (kilka - kilkanaście spotkań). Innym razem ważne jest poradzenie sobie także z bardzo wieloma trudnościami, których doświadczyłeś/aś w przeszłości lub doświadczasz obecnie. Wtedy terapia może trwać dłużej (nawet kilka lat).  Wiele zależy od Twojej przeszłej i aktualnej sytuacji.

Jeżeli z różnych powodów (finansowych, związanych z wyjazdem, chorobą, itp.) masz ograniczony czas na pracę nad zmianą, skupimy się na najistotniejszych umiejętnościach i wykorzystamy ten czas, który masz tak, aby jak najwięcej się nauczyć.


Terapia poznawczo-behawioralna

Co będę musiał/a robić w trakcie terapii?

Poza uczestniczeniem w spotkaniach ważne będzie wprowadzanie zaplanowanych działań w codziennym życiu. Możesz nazywać to pracą domową - ja wolę nazwać to stopniowym wprowadzaniem zmian. Będą to konkretne aktywności, których np. unikasz (jazda samochodem, rozmowy z ludźmi, odmówienie czyjejś prośbie, itp.) oraz ćwiczenia, które mają na celu zwiększyć Twoją elastyczność poprzez praktykę umiejętności nabywanych na naszych spotkaniach (np. skupienie na bieżącej chwili zamiast tworzenia czarnych scenariuszy, puszczanie trudnych myśli, tak aby były mniej absorbujące, zaopiekowanie się swoimi trudnymi emocjami, tak, aby mniej przeszkadzały w robieniu tego, co dla Ciebie jest ważne). To bardzo ambitne zadania, które często będą dla Ciebie zupełnie nowe. Warto zatem, aby praca nad zmianą w ramach terapii była jednym z ważniejszych Twoich celów na tym etapie życia, na którym zdecydowałeś/aś się przyjść do mojego gabinetu.