MINDFULNESS (UWAŻNOŚĆ): codzienna praktyka

Praktyka uważności to nie tylko odsłuchiwanie medytacji. To przede wszystkim świadomość tego co dzieje się w każdym momencie naszego życia. Nie potrzebujemy zatem dodatkowego czasu, by ją praktykować, możemy to zrobić w każdym dowolnym momencie. Poniżej kilka podpowiedzi i przykładów.

 

 

  1. Uważne wykonywanie codziennych obowiązków, np. zmywanie naczyń – zauważ wszelkie doznania zmysłowe, które odczuwasz podczas zmywania naczyń: ciepło wody, śliskość płynu do mycia naczyń, twarde w dotyku naczynia, ich brzegi, dźwięk lejącej się wody, zapach płynu.
  2. Uważny spacer – zauważ napięcie, które przenosi się ze stóp na pozostałe części nóg podczas stawiania kolejnych kroków, zauważ jak dbasz o równowagę ruszając ramionami. Możesz liczyć kroki, ale nie jest to konieczne. Zauważ wszelkie widoki, dźwięki, zapachy, które pojawiają się w trakcie. Zobacz, usłysz, poczuj, jak wygląda, dźwięczy i pachnie obecna pora roku. Możesz wykonywać to podczas dłuższych spacerów, jak i krótkich codziennych wyjść z domu (do pracy, sklepu, szkoły).
  3. Uważna praca w ogrodzie – jeżeli masz możliwość, popracuj w ogrodzie lub na działce. Zauważ temperaturę powietrza i gleby, opór jaki czujesz pod palcami lub łopatką, gdy próbujesz w niej ryć, czy kopać, dźwięk, gdy odrzucasz ją na bok. Zauważ zapach i wygląd roślin, ich kolory i kształty.
  4. Uważna kąpiel lub prysznic – zauważ dźwięk lejącej się wody, poczuj jej wilgoć i temperaturę. Poczuj śliskość mydła i szamponu oraz doznania, które odczuwasz w różnych częściach ciała, które polewasz wodą, czy dotykasz, myjąc się.
  5. Uważne jedzenie – zauważ kolor i strukturę jedzenia, jego temperaturę, aromat, zapach. Posłuchaj dźwięku sztućców i gryzionego, przełykanego jedzenia. Poczuj w pełni jego smak, potrzymaj i pogryź je trochę dłużej w ustach.
  6. Uważne picie – zauważ obecność płynu w Twoich ustach, jego smak i wilgoć, temperaturę. Zauważ aromat. Poczuj doznania, które pojawiają się, gdy przełykasz płyn i przechodzi on przez Twoje gardło i przełyk do żołądka. Zauważ strukturę szklanki lub kubka, jego temperaturę i wygląd.

Za: The Acceptance and Commitment Therapy for Interpersonal Problems, M. McKay, A. Lev i M. Skeen.