Relacje/Osobowość

Jak chcesz, by wyglądały Twoje relacje?

Relacje/Osobowość

Nasze relacje, nierzadko z niezrozumiałęgo dla nas powodu, wyglądają inaczej, niż byśmy tego chcieli. Za dużo w nich kłótni, awantur. Trwają zbyt krótko, pozostają niezrównoważone. Czasem bardzo ich unikamy, jeszcze innym razem czujemy się od kogoś uzależnieni.

Gdy takie trudności trwają od dawna i są bardzo nasilone, lekarz może postawić nam diagnozę: zaburzenie osobowości. I tym sposobem dowiemy się, że mamy osobowość lękową, unikającą, zależną, borderline, anankastyczną, histeryczną, narcystyczną, anankastyczną, a może antyspołeczną. Bez względu na tę etykietę, najprawdopodobniej czujemy się bardzo nieszczęśliwi, ponieważ nie korzystamy z naszego życia tak, jak byśmy tego chcieli, szczególnie w zakresie naszych kontaktów z innymi ludźmi, związków partnerskich i przyjacielskich, towarzyskich spotkań.

W ramach terapii zgłębiamy przyczyny obecnego stanu rzeczy - przyglądamy się przeszłym i obecnym doświadczeniom. Uczymy się nowego podejścia, ale przede wszystkim, nowego zachowania w relacjach, takiego, które zwiększy nasze szanse na to, że relacje te będą wyglądały tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Temat jest dosyć złożony, sytuacji społecznych jest niezwykle dużo, wymaga to zatem dużo pracy własnej pomiędzy sesjami. Stąd terapia może zająć rok i dłużej.