Książka więcej niż godna polecenia osobom, którym dokuczają obsesje i natręctwa:)

OCD - obsessive-compulsive disorder - zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, dawniej nerwica natręctw. Diagnoza stawiana osobom, które przynajmniej przez godzinę dziennie zmagają się z natrętnymi, nieprzyjemnymi, wywołującymi duże cierpienie irracjonalnymi (niezgodnymi z własnymi przekonaniami) myślami oraz natrętnymi czynnościami, powtarzanymi wielokrotnie (choć wydaje się to bezsensowne, nie można jednak się temu łatwo oprzeć). Dane wskazują, że jego rozpowszechnienie to przynajmniej 2,5% populacji. Jednak obsesje i natręctwa w jakimś zakresie (tzw. nieklinicznym) dotyczą prawie każdej/go z nas: istnieją badania, których wyniki pokazują, że blisko 90% osób miewa niechciane i natrętnie powracające przykre myśli!

Pamiętajmy o ważnym rozróżnieniu obsesji od natręctw (inaczej też nazywanych kompulsjami). Obsesje to natrętne myśli. Natręctwa (kompulsje) to natrętne czynności. Najczęściej osoba z OCD cierpi na jedne i drugie, znacznie rzadsze jest występowanie samych obsesji lub samych kompulsji. Terapia pomaga bardziej w nauczeniu się żyć i funkcjonować pomimo przychodzących obsesji oraz pomimo chęci wykonania natrętnej czynności, niż w ich wyeliminowaniu.

Polecana książka to zbiór bardzo rzetelnie zebranych i aktualnych informacji na temat problemu nazywanego OCD - jego możliwych przyczyn, sposobu rozwijania i podtrzymywania oraz metod terapii. Książka napisana jest bardzo zrozumiałym językiem, z dużą dozą poczucia humoru. Pomaga w uświadomieniu sobie, że obsesje i natręctwa to bardzo powszechna trudność, doświadczana przez ogromną liczbę osób. Autor opowiada o rozwoju swojego problemu i jego dalszej drogi, wpływie obsesji i kompulsji na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie.

Zdecydowanie polecam jako lekturę dla osób, które doświadczają tego problemu:)