Zapobieganie nawrotom depresji: zadbaj o siebie i swój nastrój

Bywają takie okresy w ciągu roku (szczególnie późną jesienią lub wczesną wiosną), kiedy zadbanie o siebie, swoje zdrowie, dobre samopoczucie i nastrój przychodzą nam ciężej niż kiedy indziej. Z pewnością nie pomaga w tym szybkie tempo życia i wcześnie zapadający zmrok. Być może w momentach trudności przyda się zastosowanie trochę bardziej zorganizowanego podejścia i zaplanowanie tego, co możesz zrobić w kolejnym tygodniu, aby poczuć się lepiej lub … nie poczuć się gorzej. Wypełnienie poniższej formatki zajmie Ci pewnie kilka-kilkanaście minut, a być może pomoże zmobilizować się do trochę lepszego potraktowania siebie i zadbania o siebie w trudniejszym okresie. Formatkę zamieszczam też tradycyjnie w zakładce "Dla Klientów" - Formatki dotyczące depresji.

Wypełniając formatkę, po prostu napisz, co możesz zrobić dla siebie w tym tygodniu i którego dnia najłatwiej będzie Ci znaleźć na to czas, biorąc pod uwagę codzienne obowiązki domowe i pracę. Nie przesadź z ilością, staraj się racjonalnie podzielić swój czas, żebyś na koniec tygodnia nie zdołował/a się tym, że nie dałeś/aś rady zrealizować wszystkich swoich planów. Tabelka jest uniwersalna i nie musisz wypełnić jej całej planowanymi aktywnościami (to mogą być nawet 1-2 rzeczy).

Pamiętaj, aby planować tylko takie rzeczy, które naprawdę lubisz i które powinny poprawić Ci nastrój i samopoczucie. Postaraj się, aby planowane aktywności były zróżnicowane i stanowiły "strawę dla ciała i ducha". Przykładowe aktywności, które często poprawiają nastrój i które możesz wpisać w tabelkę:

  • Aktywności, które mogę zrobić ze swoją rodziną: wspólny spacer, gra planszowa, pójście do kina, wyjście na obiad do restauracji, itd.
  • Aktywności, w które mogę zaanagażować przyjaciół/znajomych: pójście na kawę, do kina, na zakupy, zaproszenie na kolację, itp.
  • Aktywności sportowe: pójście na basen, na fitnes, na siłownię - zaproszenie do tego rodziny lub przyjaciółki/przyjaciela, itp.
  • Aktywności, które zrobię sam/a dla siebie: gorąca kąpiel, poczytanie książki, posłuchanie muzyki, spacer, basen, krótkie ćwiczenia fizyczne w domu, itd.

Każdemu co innego sprawia przyjemność. Pomyśl, co Ty chciałbyś/abyś dla siebie zrobić i wpisz to do tabeli.

Po zrealizowaniu każdego punktu ze swojego planu spróbuj pomyśleć, na ile było to dla Ciebie przyjemne, wpisując cyfrę od 10 do 0 (gdzie 10 – najprzyjemniejsze w całym moim życiu, 0-najmniej przyjemne w życiu). Spójrz na wypełnioną tabelę na koniec tygodnia i popatrz, ile przyjemności dostarczyłeś/aś sobie w ciągu 7 dni. Zaplanuj  przyjemności na kolejny tydzień i kontynuuj tę pracę, aż wejdzie Ci w nawyk. Ciesz się swoim tygodniemJ

 

Powodzenia!